shadow

Outlet centrene breder sig og er utrolig populære – ikke mindst i Italien, hvor du kan opnå store rabatter på de kendte mærkevarer. Mange steder i Italien finder du de deciderede Outlet Villages, hvor du kan finde et stort udvalg af kendte mærker til langt under normalprisen, ofte kan du spare op til 60%. Det kræver dog at du ved hvad du går efter, så kan du gøre nogle rigtig gode køb.

Det er ikke kun italienske mærker som findes i Outlet-butikkerne, det er også internationale kendte mærkevarer indenfor både mode, kosmetik og indenfor husholdning, eller for den sags skyld ting til hjemmet.

Et par gode råd inden du kaster dig ud i Outlet’ernes verden:

1. Forbered dig på forhånd og find ud af hvilke varer du er på udkig efter – kontroller normalprisen, modeller mv.

2.Nogle butikker giver kun rabat under forudsætning af at du bruger et bestemt kreditkort eller et fidelity card, som udstedes af den pågældende Outlet

3. Outlet-butikkerne skal ikke ses som lavpris-butikker, men som butikker med varer af høj kvalitet til lavere priser da varerne ikke er det nyeste men fra tidligere årgange eller kollektioner

Her finder du en oversigt over et udvalg af de mange Outlets som findes i Italien.

Abruzzo

Città Sant’ Angelo Village – www.cittasantangelovillage.com

Campania

La Reggia Designer Outlet – www.mcarthurglen.it/marcianise

Emilia-Romagna

Castel Guelfo The Style Outlets – http://castel-gulfo.thestyleoutlets.it

Fidenza Village – www.fidenzavillage.com

Friuli

Palmanova Outlet Village – www.palmanovaoutlet.it

Lazio

Castel Romano Designer – www.mcarthurglen.it/castelromano

Soratte Outlet Shopping – www.soratteoutlet.it

Valmontone Outlet – www.fashiondistrict.it/it/valmontone

Franciacorta Outlet Village – www.franciacortaoutlet.it

Lombardiet

Mantova Outlet – www.fashiondistrict.it/it/mantova

Segrate Outlet Village – www.segrateoutletvillage.com

Piemonte

Mondovicino Outlet Village – www.mondovicino.it

Vicolungo The Style Outlets – http://vicolungo.the styleoutlets.it

Serravalle Designer Outlet – www.mcarthurglen.it/serravalle

Puglien

Molfetta Outlet – www.fashiondistrict.it/it/molfetta

Sardinien

Sardinien Outlet Village – www.cortedelsolesestu.it

Sicilien

Sicilien Fashion Village – www.siciliaoutletvillage.it

Toscana

Barberino Designer Outlet – www.mcarthurglen.it/barberino

The Mall – www.themall.it

Valdichiana Outlet Village – www.valdichianaoutlet.it

Veneto

Veneto Designer Outlet – www.mcarthurglen.it/noventadipiave

 

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*